Chyby při zapojování agregátu, které mohou stát tisíce

Jeden špatný kabel a drahá oprava je na světě

Dieselové agregáty slouží jako záchrana při výpadku elektřiny i jako hlavní zdroj energie na stavbách a akcích. Jenže aby fungovaly správně a bezpečně, je nutné je správně zapojit. Právě v tom ale mnoho uživatelů chybuje – často nevědomky a s drahými následky.

„Viděli jsme případy, kdy kvůli špatnému zapojení shořel rozvaděč za stovky tisíc korun nebo se poškodil samotný agregát. Tyto chyby přitom často vznikají z neznalosti nebo podcenění základních pravidel,“ varuje technik z hujeval.cz.


Nejčastější chyby při zapojování agregátu

1. Špatné fázování

U třífázových agregátů je zásadní správné rozložení zátěže mezi jednotlivé fáze. Pokud jedna fáze nese většinu odběru, dojde k tzv. asymetrii, která může způsobit přehřátí vinutí, snížení výkonu nebo poruchu elektroniky.

„Někteří uživatelé ani neví, že 400V spotřebič potřebuje rovnoměrné zatížení všech tří fází. Pokud připojíte více spotřebičů jen na jednu fázi, hrozí vážné poškození,“ říkají odborníci z hujeval.cz.

2. Podcenění průřezu kabelu

Slabý nebo příliš dlouhý kabel může způsobit přehřívání, pokles napětí a ztrátu výkonu. V extrémních případech může kabel vyhořet, zejména při vysokém zatížení.

Základní pravidlo? Dodržujte správný průřez podle délky a proudu. U třífázových vedení s vyšší zátěží je dobré se poradit s odborníkem.

3. Chybějící uzemnění

Bez uzemnění hrozí riziko úrazu elektrickým proudem i poškození zařízení. Agregát by měl mít uzemnění buď pevné (do zemnící tyče), nebo prostřednictvím rozvaděče s proudovou ochranou.


4. Zapojení za provozu? Velká chyba

Nikdy nepřipojujte nebo neodpojujte kabeláž, když je agregát v chodu. Může dojít k jiskření, výboji nebo poškození svorkovnic. V krajním případě i k úrazu elektrickým proudem.

„Vždy vypněte agregát, zkontrolujte, zda není pod napětím, a teprve potom provádějte změny v připojení,“ radí specialisté z hujeval.cz.

5. Přímé napojení na síť bez oddělení

Jednou z nejnebezpečnějších chyb je přímé propojení výstupu z agregátu s elektrickou sítí objektu bez oddělovacího přepínače. Pokud dojde ke zpětnému napájení distribuční sítě, může to ohrozit pracovníky na vedení a poškodit zařízení.

Řešením je tzv. ATS (automatický přepínač sítí) nebo ruční oddělovací přepínač – ten zajistí, že nikdy nebude agregát a síť aktivní současně.


Jak se problémům vyhnout?

Redakce se zeptala odborníků z hujeval.cz: „Co doporučujete lidem, kteří si nejsou jistí zapojením?“

Odpověď zní jasně: „Pokud nemáte elektrotechnické vzdělání, vždy si přizvěte technika. I drobná chyba může způsobit velkou škodu – nejen materiální, ale i na zdraví. My často pomáháme s uvedením do provozu a připojením na klíč.“


Zapojení není hračka

Dieselové agregáty jsou silné a výkonné stroje, ale jako každé zařízení pracující s elektřinou, vyžadují respekt. Správné zapojení je základem bezpečného, úsporného a bezporuchového provozu.

Chcete mít jistotu, že agregát funguje přesně tak, jak má? Odborníci z hujeval.cz vám pomohou nejen s výběrem, ale i se zapojením, školením obsluhy a pravidelným servisem – a předejdou tak chybám, které by vás mohly stát tisíce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

loodgieter